Happy birthday dear Canada…

Niedzielna Msza Święta w Ottawie – w katolickim kościele, który wybrałem przypadkowo. Trudno jednak o skupienie, gdy niemal każda z części Mszy przesycona jest oderwanym, hasłowym nawoływaniem do przyjęcia muzułmańskich imigrantów…

Trudno o skupienie – gdy z powodu zagrożenia terrorystycznego ze strony islamskich radykałów 150 rocznica powstania Kanady zdominowana została przez czyhającą na każdym kroku policję uzbrojoną w broń długą, zaś do ścisłego centrum miasta wejść można po uprzedniej kontroli osobistej, podobnej do tych na lotniskach.

Trudno o skupienie, gdy miejscowa Polonia relacjonuje, jak zmienił się krajobraz Ottawy po falach migracji odrębnej cywilizacyjnie, której motto brzmi „brać i wzgardzać”, zaś poziom bezpieczeństwa spada.

Trudno o skupienie, kiedy za oceanem pozostawiłem upadającą Europę, a serwisy informacyjne donoszą:

1) Austria: Minister Obrony Narodowej zapowiada umieszczenie na granicy z Włochami blisko 1000 żołnierzy, celem ochrony granic przed niekontrolowaną migracją. Już teraz wykorzystywane są tam wozy opancerzone;
2) Szwecja: Policja nie panuje nad sytuacją w kraju. Zdaniem ekspertów – bez interwencji z zewnątrz, kraj sobie nie poradzi. Szef szwedzkiej policji Dan Eliasson wystosował apel o ratunek, bowiem sytuacja jest dramatyczna, a blisko 80% chce rzucić służbę. Drastycznie wzrasta liczba gwałtów, strzelanin, wybuchów.
3) Niemcy: Federalny Urząd Migracji i Uchodźców nie zweryfikował tożsamości kilku tysięcy imigrantów z Syrii i Iraku ubiegających się o azyl w Niemczech. Stale zwiększającą się liczbą zwolenników konserwatywnego nurtu w islamie – salafizmu i rośnie gotowość do stosowania przemocy, włącznie z możliwością zamachów. Coraz częściej zamachów dokonują lub je planują nieletni. W lutym 15-latka ugodziła nożem policjanta na dworcu w Hanowerze. 13-letni chłopiec planował z kolei zamach bombowy na jarmark bożonarodzeniowy.

Wychodząc z kościoła mijam spędzających wolny czas mieszkańców Ottawy – świętujących Dzień Kanady, przesiadujących w restauracjach, barach, spacerujących. Policja powoli wypuszcza powietrze – groźby ISIS wobec Kanady, realne wizje zamachów podczas CanadaDay nie sprawdziły się.

Pomimo, że trudniej, że już trochę niespokojnie – wciąż jeszcze bezpiecznie.

Zaledwie dzień wcześniej w kulminacyjnym momencie obchodów Dnia Kanady, na oko 3/4 letnia dziewczynka stojąc w tłumie wraz z młodymi rodzicami cichym, sepleniącym głosem podśpiewuje:
Happy birthday to you,
Happy birthday to you,
Happy birthday dear Canada
Happy birthday to you…

Nieświadomi. Ufni.
Jeszcze nie wiedzą.

Z Ontario – Mateusz Daniluk

Mateusz Daniluk
Mateusz Daniluk

Ostatni artykul od Mateusz Daniluk (Wszystkie art)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *